logo
Astronomie --> Pozorování --> Setkání Merkuru, Jupiteru a Měsíce
Setkání Merkuru, Jupitera, Regula a Měsíce
V období přelomu září a října 2003 byla další příležitost spatřit Merkur brzo ráno před východem Slunce. Navíc se Merkur pomalu přiloudal k Jupiteru, který právě jasně svítil poblíž první hvězdy souhvězdí Lva (již je Regulus), a tak jsem čekal na příhodnou dobu, kdy se v blízkosti obou planet a hvězdy objeví Měsíc a vykouzlí tak zajímavé seskupení těchto nebeských oběžnic. kliknut?zv??
Ráno 23.září jsem se konečně dočkal. Počasí mi bylo také příznivě nakloněno, takže jsem brzo nad ránem popadl kolo, fotografickou výbavu a vyrazil za pozorováním. Mým oblíbeným stanovištěm pro pozorování východů Slunce je kopec mezi Hošťálkovicemi a Lhotkou, kde mi leží prakticky půlka Ostravy pod nohami. Je to uchvatný pohled, pokud se tak dá nazvat pohled na industrializovanou ostravskou aglomeraci.
Lokalita:Hošťálkovice
FotoaparátPentax MZ-5N
Objektiv:Pentax 28-70/F4 AL
Clona:4
Expozice:15 s
Filtr:-
Ostatní:stativ, film Kodak Supra 800 ASA
kliknut?zv?? Bohužel, pro noční pozorování je toto místo naprosto nevhodné, neboť v silné konkurenci sodíkových výbojek a halogenových reflektorů se prosadí jenom ty nejzářivější hvězdy. Je to patrné z prvního obrázku, kde jsou v popředí dva hlavní znečišťovatelé: koksovna a chemička.
Lokalita:Hošťálkovice
FotoaparátPentax MZ-5N
Objektiv:Pentax 28-70/F4 AL
Clona:5.6
Expozice:8 s
Filtr:-
Ostatní:stativ, film Kodak Supra 800 ASA
Po příjezdu na pozorovací stanoviště jsem se chvíli kochal výhledem na Ostravu. V okamžiku, kdy začal východní obzor nachovět, jsem vytáhl triedr a začal pátrat po Merkuru. Po asi 20 minutách se mi ho konečně podařilo spatřit, kdy se mu pravděpodobně podařilo dostat z nadzemní vrstvy smogu. Neváhal jsem ani chvilku a vyfotil jsem ho. Od toho okamžiku jsem Merkur sledoval a fotil po dobu asi 40 minut, než se ztratil v zlatavé záři
vycházejícího Slunce, kdy už jsem ho nenašel ani triedrem. Pravdou je, že jsem za tu dobu vypráskal celý film, kdy jsem laboroval s různými hodnotami expozičního času a clony. Nakonec jsem vybral tyto 3 snímky, které se mi zdály nejpovedenější.
Musím přiznat, že tak brzké vstávání mi nedělá moc dobře, ale toto ráno za to určitě stálo, a to nejenom díky tomuto zajímavému seskupení nebeských těles, ale i díky kráse probouzejícího se dne a všem těm barvám okolo. Nakonec, já jsem to přežil a zaměstnavatel mou sníženou pracovní morálku taky.
kliknut?zv??
Lokalita:Hošťálkovice
FotoaparátPentax MZ-5N
Objektiv:Pentax 28-70/F4 AL
Clona:5.6
Expozice:4 s
Filtr:-
Ostatní:stativ, film Kodak Supra 800 ASA
30.března 2011
Aktualizoval jsem stránku o nových proměnných hvězdáchCzeV134 Cas a CzeV135 Cas
22.září 2008
Přidal jsem snímek planetární mlhoviny NGC 7048
29.října 2007
V srpnu se mi podařilo objevit nové proměnné hvězdy. Informace naleznete na této stránce
21.září 2007
Přidal jsem snímek planetární mlhoviny M57
21.června 2006
Přidal jsem stránku s nafocenými snímky komety 73/P ...
13.června 2006
Další update článku o kometě 73P/Schwassmann - Wachmann 3 ...

Přidal jsem záznam z pozorování zatmění Slunce v roce 2003 ...
10.května 2006
Přidal jsem záznam z jednoho lednového pozorování ...
8.května 2006
Update  článku o kometě 73P/Schwassmann - Wachmann 3 ...
A to by bylo vše