logo
Autor --> O mně
Něco o sobě samém
Bývá dobrým zvykem, že autor libovolného webu přidá také několik slov o sobě. Také já jsem se rozhodl přistoupit k tomu zodpovědně a napsat pár řádek o tom kdo jsem, čím jsem a proč to dělám. Jmenuji se Radek Kocián, přesáhl jsem magickou hranici 30 let a v současnosti žiji a pracuji v bývalém železném srdci Evropy, v Ostravě.
Moje cesta k astronomii nebyla vůbec přímá, ale při pohledu zpět mohu říct, že jsem se k ní dostal postupným vývojem (neboli evolucí). Pamatuji si, že už v dětství mě přitahovala technika a přírodní vědy, a v městské knihovně jsem měl brzy všechny tituly o astronomii a kosmonautice přečteny. Socialistická vzdělávací mašinérie ve mně utlumila touhu věnovat se po základní škole tomu co mě baví, a tak jsem nastoupil na aspoň trochu zajímavý, a nakonec, jak se ukázalo,velmi praktický obor mechanik-elektronik. Touha vstřebávat informace ve mně nicméně stále zůstávala, tak jsem po roce praxe ve výrobním procesu opustil dělnické řady a nastartoval dráhu intelektuála na Vysoké škole báňské v Ostravě. Mým oborem a osudem se stala optoelektronika a telekomunikační technika. Zde jsem měl již k astronomii poměrně blíže, neb asi 500 metrů od vysokoškolských kolejí se nachází hvězdárna a planetárium. Navštěvoval jsem přednášky i večerní pozorování, ale stále jsem ještě nebyl tím správným zapáleným astronomem-amatérem. Vše se změnilo poté, co jsem dostudoval školu a začal pracovat. Již nebylo času věnovat se všemu a tak vlastně pořádně ničemu, a ve mně dozrálo přesvědčení, že astronommie je ten správný koníček pro mne.
Díky mé astronomické "Alma mater" Hvězdárně a planetráriu Johanna Palisy v Ostravě jsem mohl absolvovat roční astronomický kurs, které mě naučil spoustu nových věcí a prohloubil znalosti ve věcech již známých. Hlavně jsem se ale dostal mezi správnou partu nadšenců a získal přístup k astronomické technice. Po absolvování kursu jsem se stal demonstrátorem a externím pracovníkem hvězdárny, jsa zapojen ve sdružení Proxima, konkrétně ve skupině Eridanus, což je název projektu zabývajícího se pozorováním vybraných typů proměnných hvězd. Dále jsem zapojen ve sdružení Amatérská prohlídka oblohy (zkrátka APO), kam občas přispívám svým pozorováním či zdařilou fotografií.
30.března 2011
Aktualizoval jsem stránku o nových proměnných hvězdáchCzeV134 Cas a CzeV135 Cas
22.září 2008
Přidal jsem snímek planetární mlhoviny NGC 7048
29.října 2007
V srpnu se mi podařilo objevit nové proměnné hvězdy. Informace naleznete na této stránce
21.září 2007
Přidal jsem snímek planetární mlhoviny M57
21.června 2006
Přidal jsem stránku s nafocenými snímky komety 73/P ...
13.června 2006
Další update článku o kometě 73P/Schwassmann - Wachmann 3 ...

Přidal jsem záznam z pozorování zatmění Slunce v roce 2003 ...
10.května 2006
Přidal jsem záznam z jednoho lednového pozorování ...
8.května 2006
Update  článku o kometě 73P/Schwassmann - Wachmann 3 ...
A to by bylo vše