logo
Astronomie --> Pozorování --> Zajímavosti z pozorování
Noc z desátého na jedenáctého ledna jsem strávil na naší hvězdárně v Ostravě ve vybrané společnosti skoro celého Měsíce, několika tisíc hvězd a ukrutného mrazu.
Díky tlakové výši, která se k nám připlížila od východu ze země, kde včera znamená dnes a kde je "vsjo za butylku vódky", sevřel naší republiku třeskutý mráz. Hlavně ale přinesla krásné jasné počasí, byť sem tam narušené nízkou inverzní oblačností. Neodolal jsem a vyrazil "cecedit". Jsa oblečen do několika vrstev termoprádla, neočekával jsme žádné problémy s fyziologickou funkčností mého organismu. Jediné co mohlo pokazit pozorovací noc byla technika a její reakce na mráz.
Musím konstatovat, že technika se s mrazem utkala se ctí a vydržela skoro až do rána. Nad ránem mi několikrát "spadl" program CCDOPS pro ovládání kamery, ale vůbec se mu nedivím, sám jsem toho měl už plné kecky.
Během snímání jsem kontroloval pořizované snímky z CCD kamery a všiml jsem si "housenek", které si mi usadily na snímcích. Pro názornost jeden takový snímek přikládám.
housenka na CCD snímku
Housenku zcela jistě najdete u dolního okraje. Usoudil jsem, že se jedna o námrazu, a tak jsem nastavil chlazení kamery nad nulu. Tato finta vždy funguje a odstraní jakoukoliv námrazu. Nicméně ikdyž čidlo kamery hlásilo teplotu vzduchu 2,1 stupňů, vlastní teplota čipu se ne a ne přehoupnout přes nulu. Podle rtuťového teploměru, co jsem našel v zásuvce stolu, bylo v kopuli -7 až -8 stupňů. Takže toto opatření tentokrát moc nepomohlo. Přesto po přibližně dvou a půl hodinách pozorování "housenka" sama od sebe postupně zmizela.
Druhým překvapením z této pozorovací noci byl přelet jakéhosi objektu přes zorné pole CCD kamery. Toto jsem zjistil až v teple druhý den při zpracování naměřených dat. Dle toho, co se dalo zjistit ze snímků jsem usoudil, že se jedná o některý ze satelitů, takže jsem začal pátrat na Internetu po předpovědích přeletů družic.
housenka na CCD snímku
Po skoro celodenním pátraní jsem ze získaných informací došel k závěru, že se nejspíše jedná o pozůstatek nosné ruské rakety vypuštěné 26 února roku 1982 s mezinárodním identifikačním kódem 1982-015-D. Co nosná raketa vynášela to přesně nevím, ale nejpravděpodobněji některou z rádioamatérských družic. V okamžiku zachycení na CCD čip se nacházela ve vzdálenosti 35 387 km a pohybovala se relativní rychlostí (vzhledem ke mně jako pozorovateli) 1,59 km/s. Přiložený animovaný GIF je složen ze 6 snímků pořízených v časovém rozpětí od 22:11:37 UT do 22:17:25 UT. Snímky jsou neupravované, tak jak vylezly přímo z kamery. Ono problikávání je způsobeno tím, že jsem snímal střídavě ve fotometrických filtrech V a I. Na snímku je hvězdné pole okolo ostře sledované pulzující proměnné hvězdy BL Cam.
30.března 2011
Aktualizoval jsem stránku o nových proměnných hvězdáchCzeV134 Cas a CzeV135 Cas
22.září 2008
Přidal jsem snímek planetární mlhoviny NGC 7048
29.října 2007
V srpnu se mi podařilo objevit nové proměnné hvězdy. Informace naleznete na této stránce
21.září 2007
Přidal jsem snímek planetární mlhoviny M57
21.června 2006
Přidal jsem stránku s nafocenými snímky komety 73/P ...
13.června 2006
Další update článku o kometě 73P/Schwassmann - Wachmann 3 ...

Přidal jsem záznam z pozorování zatmění Slunce v roce 2003 ...
10.května 2006
Přidal jsem záznam z jednoho lednového pozorování ...
8.května 2006
Update  článku o kometě 73P/Schwassmann - Wachmann 3 ...
A to by bylo vše