logo
Astronomie --> Pozorování --> Částečné zatmění Slunce
Pi-píp, pi-píp, pi-píp. Noční snění přořízl nemilosrdný zvuk budíku. Hrabu se s postele a asi 10 minut narážím do stěn a potácím se na trase WC-koupelna-kuchyň. Manželka netečně pozoruje z pod přivřených víček mé nekoordinované úsilí o co nejtišší opuštění bytu a na rozloučenou se provokativně zavrtává hlouběji pod deku.
Batoh s nádobíčkem připomíná na mém hřbetě obrovské napité klíště a stativ na štangli kola mění vzhled mého horáka na futuristický model pro příští století. Řítím se probouzející se Ostravou, zdravím důvěrně známé komíny i s jejich čoudíky, skupinku bezdomovců a už je přede mnou výjezd do hošťálkovického kopce. Tepová frekvence jde prudce nahoru, dech se krátí, ale růžovějící obzor mě žene kupředu. Konečně. Kouknu na východní obzor - pohoda, jazz. Žádná oblačnost, zatím žádné slunce. Mezitím doráží další 3 nadšenci.
Nervózně montuji optiku na stativ, aktivuji potřebné funkce foťáku a po očku sleduji obzor. Aaaa, už leze. No jo, je tam! Krása. Krásně nakouslý oranžový koláč se neznatelně valí po ranní obloze, ptáci mu k tomu krásně řvou a já aktivuji spoušť.
východ ukouslého Slunce
Lokalita:Hošťálkovice u Ostravy
FotoaparátPentax MZ-5N
Objektiv:TAIR 300/F4.5
Clona:22
Expozice:1/8 s
Filtr:-
Ostatní:stativ, film Kodak Supra 100 ASA
Cvak, cvak, cvak - ozývá se závěrka mého Pentaxe. Důvěřuji bodovému měření aparátu, nicméně vzhledem k mému "premierovému" (fuj to je slovo) focení zatmění, fotím s korekcema plus-minus 1EV. Ať si to ve fotolabu taky užijou. Dvojice nadšenců přede mnou horlivě mění optiku na stativu, vypadají na ostřílené lovce zatmění. Vidím přicházet dalšího, a nese na rameni celkem dlouhý stativ. Aha, tak to není pozorovatel, ale místní domorodec. Na rameni nemá stativ, ale kosu. Čichám problém. Mezi jednotlivými záběry se ozývá šustot kosené trávy a zvuk brousku přejíždějícího přes ostří kosy. A je po pohodě. Imunitní systém mého organismu, zatmění nezatmění, bije na poplach a spouští hromadnou výrobu histaminu (pro ty šťastné - histamin=obranná látka při alergických reakcích organismu). Zatmění končí v slzách a s nudlí u nosu.
Tak zase příště.
P.S: Dodatečně se omlouvám kolegům-pozorovatelům za případné rušení smrkáním do kapesníku.
snimky Slunce
Lokalita:Hošťálkovice u Ostravy
FotoaparátPentax MZ-5N
Objektiv:TAIR 300/F4.5
Clona:22
Expozice:dle jednotlivých snímků
Filtr:-
Ostatní:stativ, film Kodak Supra 100 ASA
30.března 2011
Aktualizoval jsem stránku o nových proměnných hvězdáchCzeV134 Cas a CzeV135 Cas
22.září 2008
Přidal jsem snímek planetární mlhoviny NGC 7048
29.října 2007
V srpnu se mi podařilo objevit nové proměnné hvězdy. Informace naleznete na této stránce
21.září 2007
Přidal jsem snímek planetární mlhoviny M57
21.června 2006
Přidal jsem stránku s nafocenými snímky komety 73/P ...
13.června 2006
Další update článku o kometě 73P/Schwassmann - Wachmann 3 ...

Přidal jsem záznam z pozorování zatmění Slunce v roce 2003 ...
10.května 2006
Přidal jsem záznam z jednoho lednového pozorování ...
8.května 2006
Update  článku o kometě 73P/Schwassmann - Wachmann 3 ...
A to by bylo vše