logo
Vítejte na mých stránkách věnovaných převážně amatérské astrofotografii. Prozatím toho není moc k uveřejnění, ale věřím, že s přibývajícími zkušenostmi a vybavením toho bude čím dál více. Web je rozdělen na dvě sekce pro odlišení jejich zaměření:
Astro sekce je zaměřena na astronomii. Najdete zde některá zajímavá pozorování, postřehy, tipy, či články o některých zajímavostech ze všech oborů astronomie. A samozřejmě galerii mých fotografií.
Foto sekce obsahuje galerii fotografií, které nejsou přímo spjaty s astronomií, ale zdály se mi vhodné na to, abych je zde umístil.
Kalibrace monitoru
Abyste si mohli plně vychutnat barvy a kvalitu (či nekvalitu) fotografií je nutné jejich správné zobrazení na Vašem monitoru. Protože co monitor to různá kvalita zobrazení a podání barev, ověřte si, zda je Váš monitor schopen přibližně zobrazit barvy a polotóny.

Tato šedá tabulka polotónů Vám poslouží jako test. Správně by jste měli vidět všechny polotóny. Pokud je nevidíte a některé políčka Vám splývají v jednu barvu, zkuste si pohrát s nastavení jasu a kontrastu monitoru, až uvidíte všechna políčka obrazce. Nejvíce problému budete mít se zobrazením nejsvětlejších a nejtmavších oblastí. Nejlevnější a starší monitory nemusí ukázat rozdíl mezi dvěma sousedními odstíny v těchto oblastech. Pokud Vám to ani po delším laborování s jasem a kontrastem nejde, smiřte se s tím (a nebo kupte lepší monitor).
Rovněž překontrolujte barevné podání obrazce. Šedá by měla být šedá, bez nějakého barevného nádechu. Stejně tak bílá by měla být jasně bílá. Pokud vidíte barevný nádech monitoru, zkuste překontrolovat jaké je nastavení tzv.barevné teploty na Vašem monitoru. Dostanete se tam přes menu monitoru, většinou položka bývá označená jako Color Control nebo tak nějak. Měli by jste nastavit teplotu 6500K. Pokud stále má šedá nebo bílá barevný nádech, bývá problém ještě v nastavení "gama" korekcí. K tomu se dostanete přes nastavení ovladače Vaší grafické karty. Tam by jste někde měli mít možnost úprav barevného podání (jas, odstín, sytost ...).
Pokud vůbec nevíte o čem tady mluvím, radši se do ničeho nepouštějte a rovnou přejděte k prohlížení stránek.
30.března 2011
Aktualizoval jsem stránku o nových proměnných hvězdáchCzeV134 Cas a CzeV135 Cas
22.září 2008
Přidal jsem snímek planetární mlhoviny NGC 7048
29.října 2007
V srpnu se mi podařilo objevit nové proměnné hvězdy. Informace naleznete na této stránce
21.září 2007
Přidal jsem snímek planetární mlhoviny M57
21.června 2006
Přidal jsem stránku s nafocenými snímky komety 73/P ...
13.června 2006
Další update článku o kometě 73P/Schwassmann - Wachmann 3 ...

Přidal jsem záznam z pozorování zatmění Slunce v roce 2003 ...
10.května 2006
Přidal jsem záznam z jednoho lednového pozorování ...
8.května 2006
Update  článku o kometě 73P/Schwassmann - Wachmann 3 ...
A to by bylo vše