logo
Astronomie --> Vybavení
Mé vlastní vybavení je poměrně skromné, neboť jak asi u většiny z amatérských nadšenců-astronomů, nejvíce limitujícím faktorem pro rozlet je finanční náročnost tohoto krásného koníčka. Nicméně díky spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem J.Palisy v Ostravě (viz. sekce O mně) mám přístup k poměrně slušnému vybavení, a tak ve zbývajícím čase mezi pozorováním či demonstrováním noční oblohy návštěvníkům můžu ulovit nějaký ten zajímavý snímek.
Stavebním kamenem mého vlastního vybavení je triedr s označením Bresser 10x50. Jako každý astronomické elév jsem toužil mít co nejdříve nějaký přístroj na pozorování s co největším zvětšením za co nejmenší cenu. Naštěstí se mi včas dostala do ruky příručka "Jak správně kupovat dalekohled", a tak jsem místo levného Newtona na rozviklané montáži ze supermarketu hledal dobrý triedr. triedr Tasco 20x50
Na základě referencí mnoha majitelů tohoto triedru jsem i já zvolil tento typ, byť se jedná o klasický supermarketový přístroj. Byl nabízen v síti prodejen Lidl za poměrně zajímavou cenu 599,- Kč. Musím říct, že mě svými optickými parametry vzhledem k jeho ceně příjemně překvapil. Koupi tohoto triedru jako prvního přístroje pro začínající astronomy doporučuji každému.
Zvětšení:10x
Průměr čočky:50 mm
Průměr výst.pupily:8 mm
Zorné pole:5 st.
stativ Jak jsem již psal v předchozím odstavci, tak pro delší pozorování, či podrobnější pozorování nějakého vybraného objektu již není držení triedru v ruce moc pohodlné. Pro tyto účely používám fotografický stativ neznámé značky a taky ne moc dobré kvality. Jelikož triedr má klasický stativový závit, zbývalo pouze dokoupit nástavec připevnění triedru ke stativu. Celá konstrukce je poněkud vachrlatá, nicméně pro běžné pozorování plně dostačuje.
Stativ samozřejmě využívám i k fotografickým účelům.
Pro fotografování všeho druhu mám k dispozici klasickou zrcadlovku Pentax MZ-5N. Většinou ji používám se standardním setovým objektivem Pentax 28-70/F4 AL, vybaveného asférickými optickými členy. Přestože obyčejně nejsou setové objektivy moc kvalitní, tento se v testech umístil hodně vysoko a je onou výjímkou potvrzující pravidlo. Pentax MZ-5N
Mimo tento setový objektiv mám ještě starý ruský teleobjektiv TAIR 300/F4.5 (ten zde není zobrazen). Je to všem pamětníkům dobře znamý teleobjektiv, který byl dodáván k fotopušce Zenit. Vzhledem k tomu, že je vybaven závitem M42, je třeba pro našroubování na tělo fotoaparátu použít redukci M42-Pentax bajonet. Pentax 28-70/F4 AL
Pro focení mám ještě spoustu dalšího příslušentství jako polarizační a zároveň oteplující filtr Moose's filter, dále sadu filtrů Cokin, adaptér na tužkové baterie a další. Pro focení delšími časy je ideální elektronická spoušť. Originál je ale neúměrně drahý, a tak jsem se odhodlal pro vlastní výrobu. Zapojení pinů elektronické spouště jsem našel na internetu, no a zbytek mě stál 50 Kč a trochu času na výrobu. Dodnes slouží k plné spokojenosti.
polarizační filtr Moose's filtry Cokin battery pack elektronická spoušť
Jak píši v sekci O mně, díky spolupráci s ostravskou hvězdárnou mám přístup ke kvalitnímu vybavení, které mi umožňuje vedle vědecké činnosti a demonstrování noční či denní oblohy návštěvníkům také vlastní pozorování či fotografování objektů na obloze.
Pro účely demonstrování a pozorování je používán zejména Coudé refraktor 150/2250 vyrobený slovutnou něměckou firmou Carl-Zeiss. Základní optické parametry vidíte pod obrázkem, bližší technické parametry naleznete zde. Díky lomené coudé montáži je možné pohodlně pozorovat z jednoho místa. Pro zjednodušení obsluhy je dalekohled také vybaven okulárovým revolverem s 5 okuláry, poskytujícími úhlové zvětšení 56x až 375x. Montáž je vybavená hodinovým motorkem pro pohon v polární ose. Coudé refraktor
Pro dlouhé expozice v řádu 10 minut ale není vhodná, jednak se zde již projevuje stáčení hvězdného pole,jednak vlivem mechanické konstrukce (a použitého mazadla) dochází hlavně v zimě k nestejnorodému chodu pohonu polární osy.
Průměr vst. čočky:150 mm
Ohnisko:2250 mm
Světelnost:f/15
Newton+kamera SBIG ST-7 Asi si nejde nevšimnout, že na montáži jsou uchyceny dalekohledy dva. Tím druhým je zrcadlový Newton 200/1200, vybavený CCD kamerou SBIG ST-8 XME (tato kamera nahradila starší typ SBIG ST-7). Součástí kamery je i filtrové kolo CFW-8 osazené standardními fotometrickými filtry Johnsonova-Cousinsova systému BVRI. Okulárový výtah je vybaven samostatně ovládaným elektronickým focuserem.
Průměr zrcadla:200 mm
Ohnisko:1200 mm
Světelnost:f/6
Kamera je přes USB port připojena na PC a ovládána programem CCDOPS for Windows, případně programem CCDSoft v5. Druhý jmenovaný umožňuje oproti programu CCDOPS kontinuální snímaní v několika předvolených filtrech. Tento druhý dalekohled s CCD kamerou je hlavně využíván pro odborná pozorování proměnných hvězd. Více informací na ostrava.astronomy.cz.
Dalším dalekohledem, který využívám k pozorování je reflektor typu Schmidt-Cassegrain 12'' Meade LX200GPS. K dispozici je bohaté příslušenství jako okuláry, mlhovinové a Sky filtry, zkracovače ohniska, různé adaptéry apod. Pro fotografování je možno použít T-adaptér pro připojení fotoaparátu, nebo k dalekohledu dodaná Meade LPI kamera. I zde máme nainstalovanou CCD kameru SBIG ST-8XME s filtrovým kolem CFW-10, které je osazeno standardními fotometrickými filtry Johnsonova-Cousinsova systému BVRI, plus fotografickými filtry RGB. Meade LX200GPS
Dalekohled je ovládán buď pomocí ovladače Autostaru, nebo přímo z PC přes rozhraní programu Guide. K ovládání kamery využíváme dodaného softwaru CCDSoft v5.
Bližší technické parametry vybavení naleznete zde.
Průměr zrcadla:304 mm
Ohnisko:3048 mm
Světelnost:f/10
30.března 2011
Aktualizoval jsem stránku o nových proměnných hvězdáchCzeV134 Cas a CzeV135 Cas
22.září 2008
Přidal jsem snímek planetární mlhoviny NGC 7048
29.října 2007
V srpnu se mi podařilo objevit nové proměnné hvězdy. Informace naleznete na této stránce
21.září 2007
Přidal jsem snímek planetární mlhoviny M57
21.června 2006
Přidal jsem stránku s nafocenými snímky komety 73/P ...
13.června 2006
Další update článku o kometě 73P/Schwassmann - Wachmann 3 ...

Přidal jsem záznam z pozorování zatmění Slunce v roce 2003 ...
10.května 2006
Přidal jsem záznam z jednoho lednového pozorování ...
8.května 2006
Update  článku o kometě 73P/Schwassmann - Wachmann 3 ...
A to by bylo vše